Anfani Nierafinowane Masło Shea

Masło Shea

Właściwości masła Shea:

Masło Shea nawilża i odżywia Twoją skórę

 • masło Shea doskonale nawilża skórę i ciało
 • zmiękcza skórę dzięki wysokiej zawartości witaminy A, E, F
 • nadaje skórze zdrowy i promienny wygląd, poprawia koloryt skóry
 • zmniejsza zmarszczki
 • pomaga pielęgnować delikatną skórę niemowląt
 • poprawia sprężystość i jędrność

Masło Shea wspomaga leczenie Twojej skóry

 • masło Shea pomaga w leczeniu oparzeń
 • pomaga w regeneracji skóry, także przy bliznach
 • wspomaga leczenie chorób skóry: egzema, wysypka, bardzo sucha i alergiczna skóra,
 • trądzik, łuszczyca, ukąszenia owadów
 • zapobiega powstawaniu rozstępów i pomaga w ich leczeniu
 • zmniejsza bóle mięśniowe i stawowe
 • masło shea na włosy - odbudowuje zniszczoną strukturę włosów
 • pomaga w leczeniu odparzeń i odmrożeń

Masło Shea chroni Twoją skórę

 • chroni przed promieniowaniem słonecznym
 • chroni przed zanieczyszczeniami z środowiska zewnętrznego
 • chroni przed mrozem i wiatrem

Co to jest masło Shea?

Masło Shea zwane złotem kobiet z Afryki to naturalny i bezpieczny kosmetyk pozwalający zachować młodość i zdrowy wygląd ciała. Wytwarzane i stosowane od wieków przez afrykańskie kobiety, bogate w substancje odżywcze masło Shea stanowi sprawdzoną receptę na skórę i włosy marzeń – witalne i piękne.

Shea, zwane też masłem Karité, masłem Galam lub po prostu olejem z masłosza produkowane jest z owoców afrykańskiego drzewa zwanego masłosz Parka lub Shea Karité. Olej wytwarzany przez owoce masłosza jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe znacznie bardziej, niż jakikolwiek inny, a to właśnie nienasycone kwasy tłuszczowe są kluczowym komponentem kosmetyków nawilżających i odmładzających. Masło Shea tymczasem to wyłącznie odżywcze składniki – w czystej postaci, bez dodatku chemii. Dlatego Shea to ekologiczny, naturalny i skuteczny sposób pielęgnacji każdego rodzaju skóry: nawilża i wygładza, ma właściwości przeciwgrzybiczne i antyseptyczne, przyspiesza gojenie stanów zapalnych, nie wywołuje podrażnień, zapobiega starzeniu, efektywnie zwalcza rozstępy czy cellulit, stanowi także naturalny filtr przeciw promieniom UV.

Pochodzenie masła Shea

Masło Shea uzyskuje się z owoców rosnącego dziko w Afryce drzewa masłosz Parka (Shea Karité). Drzewo te jest również nazywane przez mieszkańców Afryki „drzewem życia”, może ono rosnąć nawet przez 300 lat i sięgać aż do 60 metrów. Drzewo zaczyna owocować dopiero po 25-30 latach, wydając owoce podobne kształtem do śliwki.
Tradycyjny sposób powstawania masła Shea przebiega bez użycia składników chemicznych i nie zmienia się od wieków. Masło Shea wytwarzają wyłącznie kobiety, obyczaj zakazuje bowiem mężczyznom dotykać drzewek w każdym przypadku poza wycinką.

Receptura tworzenia masła jest zależna od regionu Afryki i podlega lokalnej tradycji. Wyróżnia się dwa sposoby rafinacji – na zimno i na ciepło. W obu przypadkach z 3-4 kg łuskanych nasion otrzymuje się ok. kilograma masła. Podczas rafinacji na zimno suszone na słońcu nasiona wyjmowane są z twardej łupiny i rozbijane w moździerzach na drobny proszek, który jest ponownie suszony, a następnie gotowany w wodzie, aż do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Zanieczyszczenia pojawiające się na wierzchu zostają usunięte, a mieszanina wygotowywana jest aż do powstania masłopodobnej, jasnożółtej masy.
W trakcie tłoczenia na ciepło owoce poddawane są wstępnej fermentacji, następnie z masy wydobywane są ziarna, które pozbawia się twardej łupiny i suszy na słońcu. Tak przygotowane ziarna podgrzewa się do momentu, gdy zaczną wydzielać się krople tłuszczu. Następnie jeszcze ciepłe układane są w naczyniu i rozcierane na jednolitą, brunatno-czerwoną masę. Masa jest podgrzewana i mieszana tak długo, aż na powierzchnię wypłynie kożuch tłuszczu, z którego powstaje najwyższej jakości masło. Pozostałość podlega ponownie wygotowaniu i służy do produkcji masła gorszej jakości.

Masło Shea może mieć różne odcienie: od białego do żółtego, zależy to od rodzaju orzechów użytych do jego produkcji. Na podstawie barwy, nie można więc stwierdzić, czy masło jest wysokiej, czy niskiej jakości. Prawdziwie uzdrawiające właściwości ma nierafinowane masło Shea, czyli takie, które nie zostało poddane mechanicznemu procesowi oczyszczania. Tylko ręczna, tradycyjna ekstrakcja gwarantuje, że w maśle Shea pozostanie maksymalne stężenie składników odżywczych, a przede wszystkim witamin. Podczas rafinacji masło zostaje oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń, tj. nieszkodliwe dla zdrowia cząsteczki kurzu i pyłki, które mogą trafiać do masy podczas tradycyjnej produkcji. Kolejne rafinacje usuwają również charakterystyczny zapach, a nawet smak i kolor masła, co czyni je jedwabistym w dotyku, ale pozbawia przy tym większości witamin i minerałów. Rafinowane masło Shea ma więc czysty, biały kolor i ograniczone właściwości nawilżające. Prawdziwe, naturalne masło Shea oczyszczane jest wyłącznie przy użyciu wody, dzięki czemu zachowuje ono swój naturalny kolor, półmiękką konsystencję i lekko orzechowy zapach, a co najważniejsze – bogate właściwości odżywcze.